четвъртък, 29 март 2012 г.

Моите игри - Част 3


Моите игри - Част 1

Моите игри - Част 2


7 Wonders   

Много добра игра за начинаещи играчи. Лесно се разбира и една игра продължава не повече от 20-30 минути. Нарочно не съм поставил снимка на кутията, защото все още и моята кутия пътува из света. Събрал съм половината в кутията от удължението, както и в още една специално пригодена кутия...Много кутии, много нещо.





7 Wonders Leaders Expansion

Удължението вкарва известна дълбочина на  7 wonders, която досега леко липсваше. Увеличава броя на стратегиите, които могат да се използват. И това само с 36 допълнителни карти, малко тоукънчета и едно ново чудо.





Smallworld

Играта дори не беше в списъка ми. Но се оказа, че това е било грешка. Не бях обърнал внимание, че това е произведение на Days of Wonder. Хората произвели Ticket to Ride. Подобно на влакчетата, Smallworld е сравнително семейна и лесна, но с дълбоки стратегически решения игра, която никой колекционер не трябва да пропусне. Друг плюс е, че има само няколко удължения и всички те могат да се намерят в българските магазини. 



KHET 

Или както може да се открие някъде - Египетски шах. Абстракцията, стратегическите решения и донякъде функциите на фигурите, наистина могат да допринесат за усещане, че играем шах.Играта е проста - има огледала, има лазери. Трябва лазера да попадне върху фараона на противника. Е, само трябва да внимаваме да не унищожим собствените си фигури.



четвъртък, 22 март 2012 г.

THE BIG BOX РЕВЮ - Sid Meier's Civilization


THE BIG BOX РЕВЮ - 

SID MEIER's CIVILIZATION THE BOARD GAME


THE BIG BOX общ рейтинг -  9/10

Fantasy Flight Games имат навика да правят големи, сложни, обвързващи и тематични игри. Случаят със Sid Meier’s Civilization The board Game може би е такъв. Поне за повечето играчи. Такива игри може или да отблъснат или силно да накарат някой да се влюби в тях. Аз съм от втория тип!

Тема
The Big Box рейтинг – 10/10

Който е играл компютърната игра, той е усетил атмосферата, която носи тази игра. Строиш огромна и силна империя, променяш историята, създаваш незабравими събития. От отварянето на кутията, до спечелването на най-силният народ, темата те грабва и не те изпуска всеки един момент. Дори когато се налага да направиш мръсен ход за да постигнеш целта си, всичко остава в играта. Играта гарантира, че всеки път ще изпиташ различно усещане за приключенията, които ти предлага! Лично аз използвам тази уникална песен на Кристофър Тин за да се вдъхновявам всеки път когато играем.


Кутия
The Big Box рейтинг – 8/10
Това е единственото слабо звено играта. Никакви разделения, дори никакви пликове. Препоръчвам кутии от ловно-рибарски магазини за компонентите, които са много! Не разбирам обаче защо трябва да даваме допълнително пари за нещо, което дори не е толкова скъпо. Да не говорим, че някои от другите компании са по-напред в това отношение. Days of Wonder остава ненадминат в тази сфера. Въпреки, че Fantasy Flight Games също имат опит в някои добре организирани кутии. Доколкото съм чел и гледал в интернет – Descent е пример за това. Ако не бяха страхотните илюстрации на самата кутия, рейтингът би бил доста по-нисък.

Дъска
The Big Box рейтинг – 10/10
Модулна дъска. Няма какво толкова много да добавя. Аз съм изключително голям почитател на случайно генерираните бордове. Сигурен съм, че и повечето хора са така. Това добавя огромно разнообразие в начина на игра. Но и рискове. Може да се окаже, че някои земи до конкретен играч са по-добри от тези до друг играч. В случая на Цивилизацията, това не е така. Всички парчета от картата са балансирани и винаги има нещо полезно, което може да откриеш там. Винаги има поне един ресурс и два села или колиби, които да завладееш. Освен модулната дъска, всеки играч притежава картон със своята цивилизация, където може да развива империята си. Който ме познава, знае, че обожавам игрите с лични бордове, където да си складираш всички „богатства”!

Правила
The Big Box рейтинг – 8/10
Книжката с правилата е обемна и пълна с много примери. За жалост, по време на игра могат да се открият много проблемни ситуации, които налагат дискусия и не присъстват в правилата. Хубаво е, че Fantasy Flight отговарят на феновете си и можете да откриете по форумите много доуточнения.  Един от най-сериозните проблеми, на които сме се натъкнали до сега е свързан с ресурс уменията, които се срещат в технологичните карти – колко пъти можем да ги използваме на ход и честно ли е да ги правим колкото поискаме. В крайна сметка открихме, че най-добре системата работи, когато се използват по веднъж на ход. За жалост това не го пише в правилата, но пък нищо не ни пречи да си обогатим преживяването като правим мъъънички промени в системата.

Компоненти
The Big Box рейтинг – 10/10

Просто страхотни! Компанията се е доказала с това, че произвежда едни от най-добрите компоненти за игри на пазара. Цивилизацията не е изключение. Като се има предвид колко различни компоненти съществуват в тази игра, Fantasy Flight ни доставят високо качество! От ресурсите, технологичните карти и фигурките, до самата дъска и малките бордове на всяка цивилизация. Много хитро и полезно за нас потребителите е това, че компанията произвежда еднакъв формат карти за всичките си игри. Примерно – картите на технологиите и картите за култура са еднакви, но са еднакви и с тези на предметите и магиите в Arkham Horror. Това е добре, защото се продават подходящи протектори специално за този формат карти.

Геймплей
The Big Box рейтинг – 10/10

Нека забравим кутията и правила, нека забравим дори компонентите...добре де, тях не можем да ги забравим. Искам да кажа, че тук Цивилизацията наистина показва силата си. Така наречената „мъгла на войната” запазва стила на компютърната игра. Личните бордове на всеки(цивилизациите) се отличават с оригиналните рингове, които се явяват показатели както за търговията, така и за доходите на злато. Това, което ми направи най-силно впечатление обаче е съвпадането на настолната игра с най-голямата сила на компютърната игра.  Абсурдът! Хубавата страна на абсурда, разбира се. Няма да кажа друго освен това. Представете си Русия, управлявана под форма на република, с пирамиди и айфеловата кула, построени близо едни до други. Армия – пиконосци се бият рамо до рамо с танкове и самолети. И на всичкото отгоре, не знаят как да преминат реката, защото никога не са знаели как да си направят лодки.
Повярвайте, тези неща създават страхотни истории!

Разнообразие
The Big Box рейтинг – 10/10
Модулната дъска, коренно различните цивилизации, огромното количество умения от технологиите, различните видове културни карти...Вече съм играл играта десетки пъти и никога не ми се е сторила еднаква!

ФИНАЛНИ ДУМИ
Sid Meier’s Civilization е любимата ми игра. Няма съмнение. Реализмът, историчността, смесени с абсурда и огромните възможности, които предлага играта са достатъчни да ме карат да мисля стратегически, да се забавлявам и да се смея. Да, вярно е – играта не е за всеки, основно заради сложността и времето, което отнема, но според мен това е приключение, което всеки трябва да притежава на рафта си.
 
Удължения
Sid Meiers Civilization Fame and Fortune
Удължението предлага много нови компоненти, промяна в геймплея, баланс и възможност за игра с пет човека. Няма да бързам да си давам мнението, преди да съм го пробвал. А това ще се случи след няколко седмици.

Съвети и стратегия
Без удължението, определено най-сигурната стратегия е да спечелиш чрез развиване на доходите. Или с други думи – чрез пари. Това се дължи на факта, че веднъж сдобил се с парите, няма начин да ги загубиш. Четох, че удължението поправя това. Искрено се надявам това да е така. Тази тактика не се използва от почти никой в моята компания, защото е лесна и не чак толкова интересна.
Развитие на култура. Пробвал съм вече няколко пъти и смея да кажа, че засега – това ми е любимият начин на победа. Разчита се на много помощ от картите, но нека не забравяме, че по пътя към победата на култура, цивилизацията ти среща много „велики личности”. Съвет към играчите, които не обичат да играят с мръсни номера или да печелят като нанасят щети на другите и ги дърпат назад. НЕ ТРЪГВАЙТЕ ПО ПЪТЯ НА КУЛТУРАТА! Защото каква е ползата да теглите карти, които с лекота унищожават сгради, фигурки и единици, ако не сте готови да ги използвате.
Още един съвет за културните карти. Никога не е излишно да теглите по една или две карти на игра. Полезно е!
Армия! Така...Германците са нация в играта, която очевадно е измислена за победа с армия. Опитът ни показва обаче, ч всъщност те са най-слабата нация. Тъй като "силното" им умение – да теглят по една единица безплатно, всеки път когато направят „Ъпгрейд” на тази единица се проявява изключително рядко. За армия препоръчвам китайците. Защото умението им е много по-практично. След всяка битка, те си възвръщат един от падналите войници. А войниците падат лесно, повярвайте!
Технология. Победата с технологично развитие е на практика непостижима. Освен ако всички на масата играят за пръв път. Този тип победа е измислен за случай на "зацикляне" и никой не се развива достатъчно бързо. Тази победа се постига много бавно! ...но сигурно.
И най-важният съвет от всички! ЗАПОЧНЕТЕ С ПЛАНОВЕТЕ СИ ОТ ПЪРВИЯ ХОД! Всяко решение в тази игра е важно! Запомнете го!








четвъртък, 8 март 2012 г.

Писмо до Дядо Коледа - Част 4

Писмо до Дядо Коледа - Част 1 

Писмо до Дядо Коледа - Част 2 

Писмо до Дядо Коледа - Част 3


Age of Empires 3 Board game - Builder Expansion

Удължение на игра, която определено има нужда от малко освежаване. Особено след като се добавят и специални умения на различните раси. Да, точно така. Вече има различни раси.





Dungeon Petz

Настолна игра тамагочи със сериозна и сложна механика. Която разбира се, по никакъв начин не прави играта по-малко забавна. Повече от ..

ТУК!












Munchkin Quest


Забавна и проста игра, на границата между Парти игра и стратегия тип "dungeon crawl". Само оригиналните рисувнки са достатъчни да грабнат вниманието ми.

BoardtoDeth ревю








Earth reborn

Сложна и изцяло стратегическа игра. Единственият й недостатък, че е за ограничена бройка играчи. Дори и да сте повече, играта най-добре работи с двама.

Drakkenstrike review


HEROSCAPE

Tова, което виждате на картинката е игра! Наистина! Игра с миниатюри, която създавате вие! Най-големият недостатък е, че има МНОГО удължения, без които играта не изглежда много разнообразна, а самата базова игра е изчерпана и трудно откриваема. Все пак - вижте пак картинката!

Dice Tower review

DICE TOWN

Парти игра със зарове с тема "Дивия запад"!!!

Dice tower review










Railways of the world

Една от най-мащабните настолни игри с влакове! Много стратегия, много компоненти, прекрасни карти и....ВУАКЧЕТАА!

Dice Tower Review

четвъртък, 1 март 2012 г.

Типове играчи

 Това са типовете играчи на настолни игри според мен. Рабира се, това не е пълен списък, защото всеки ден се явяват нови и нови видове. Освен това, често се комбинират един тип с друг. Сигурен съм, че всички сте ги срещали! Ето ги и тях.

Айнщайнът

 Можем да назовен този вид играчи още „математиците” на настолните игри. Имате чувството, че винаги смятат, изчисляват, мислят...Разбира се, много е тънка границата между мисленето и...цикленето. Със сигурност не веднъж сте виждали как някой посяга към фигурката си, вдига я....оставя я. Вдига я! ...оставя я! Най-после я вдига! Но дали да я постави? И къде да я постави? Ако я постави тук...не...Ако я постави там? Не....По-добре тук? Не, дай отначало. А някой помни ли от къде тръгна фигурката? Най-лошото е, че тези хора обикновено не обмислят хода си преди да дойде техният ред.

Любима реплика:
„Всъщност....какво исках да направя?”

Откроява се най-силно в игри като:
Twilight Imperium
Eclipse
La havre


Шпионинът

 Може и „предателят”. Този вид обича предизвикателствата. Обича тайните.Обича...”мръсотийките”. Дори самата игра да не окуражава такъв начин на игра, той винаги ще намери начин да измисли! Ако няма как да прецакаш опонентите си, какво забавление е тогава? След като играта свърши, той няма да помни дали е победил или не, но няма да забрави онзи прекрасен, лукав, гениален ход, с който успя да дръпне водещия играч до последно място! Разбира се, това не винаги е лошо. Понякога цялата игра се върти около това. Но нека не прекаляваме поне със злорадството.

Любима реплика:
„Този път не бях аз!”

Откроява се най-силно в игри като:
Battlestar Galactica
Letters from white chapel
Carcassonne: The princess $ the Dragon expansion


Момичето

 Това е само термин. Често женският пол може да бъде много по-доминиращ в игрите, отколкото мъжкия. „Момичето” е играчът който винаги първи развява белия флаг. Когато нещата станат малко напечени, когато загрубеят, когато играта се проточти ,когато в играта има „шпионин” и той направи първия си ход, понякога когато играта започне...очаквайте този играч да се откаже. В повечето случаи това съсипва играта и нервите на „състезателя”. Разбира се, по-лошият случай е „момичето” да не се откаже и тогава да мрънка или да играе като „бот” цялата игра.

Любима реплика:
„Е, какъв е смисълът?”

Откроява се най-силно в игри като:
Game of thrones
Arkham horror
Sid Meiers Civilization

Парти играчът


  Този вид играч действа най-добре когато е в своята среда. Парти игрите. Когато обаче влезе сред така нречената „нърд” сфера, нещата могат да станат трагични за всички. Всички останали играят сериозно. Влезли са в атмосферата на играта. Някои дори и влизат в роли. Парти играчът им подиграва и пуска смешки, които никой не разбира. Но ако останалите играчи не възприемат много сериозно играта, тогава дори може да се позабавляват. Забележете – да се позабавляват! Все пак – не препоръчвам на парти играчите игри като Descent, Arkham Horror, Twilight Imperium.

Любима фраза:
„А вчера да знаете какъв филм гледах!”




Откроява се най-силно в игри като:
Dixit
Time’s up!
Jenga

Състезателят
 
Хардкор играчът. Той винаги играе за победата. Понякога дори с цената на мамене на системата. Той следи всички и преценява стратегията си. Забележете – не е задължително „състезателят” да се смесва с „айнщайнът”. Той може достатъчно добре да претегля стратегията си и да действа на време. Този тип играч винаги е в играта и НИКОГА не трябва да се опитваш да го изкараш от там. Катастрофално е! Тези играчи може да се окажат причина за прекратяване на играта и за спорове. Естественият им враг са „парти играчите”. Много често „Състезателят” е и „Шпионин” и/или „самотният рейнджър”.

Любима фраза:
„Ще играем или ще си говорим?!”

Откроява се най-силно в игри като:
....Всички игри! Те могат да намерят начин да превърнат дори игри като Dixit в бойно поле.

Самотният рейнджър


 Този тип играч, както се подразбира, играе само за себе си, а често и само със себе си. Точно заради него са измислени соло версиите на настолните игри, както и напоследък – настолни игри САМО за един играч. Когато играе състезателна игра, той не следи какво се случва с останалите в играта и това в повечето случаи води до загуба. Този играч обикновено е мълчалив или  някои случаи – нетърпелив. Защото само неговият ход е важен!

Любима фраза:
„Айде по-бързо!”

Откроява се най-силно в игри като:
Field Commander Napoleon
Agricola
Pandemic

Видео геймър

 Този тип играч е най-близки по тип до парти играчът. Това е човек, който рядко би изпробвал нова игра, особено ако трябва да слуша дълги правила. Той предпочита веднага да се хвърли в бойното поле. Той е първи приятел на заровете! Те са създадени за този тип играч. Важното е да се върви напред, историята не е важна! Много често и не следят играта. Хвърляй зарове и вдигай ниво! О, да! Няма нищо по-важно от вдигането на ниво!

Любима фраза:
„Аз ли съм наред?”

Откроява се най-силно в игри като:
Super dungeon explore
Ghost stories
Command and colour

Флейвър играч

 Това е играчът, който влиза най-силно в историята. Който следи какво се случва, който играе най-много ролевата част от самата игра. Това в някои случаи може да спомогне много за цялостната игра, но в някои случаи може и да е откровено досадно. Например когато се чете всяка една карта, която се изтегли, от началото до край. Ще кажете – „Какво лошо?”. Лошото е, че тази карта я теглим три пъти подред!!! Естественият враг на „флейвър игачът” е „видео геймъра”.

Любима фраза:
„В името на Авандра!!!!”




Открояват се най-силно в игри като:
Dungeons & Dragons
Descent
Mansion of madness